Myślę, tworzę, działam – świadomy młody Europejczyk”
– projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020
w Szkole Podstawowej nr 1 w Wałczu.
Projekt „Myślę, tworzę, działam – świadomy młody Europejczyk” w ramach działania 8.5 ma na celu wspieranie przedsięwziąć w zakresie podnoszenia kompetencji kluczowych niezbędnych do poruszania się na rynku pracy, posługiwania się technikami informacyjno – komunikacyjnymi oraz językami obcymi (angielski i francuski). Projekt adresowany jest do uczniów i nauczycieli II etapu edukacyjnego z włączeniem grupy dzieci młodszych. W ramach projektu powstanie szereg kół zainteresowań i innowacji pedagogicznych. Odbywać się będą zajęcia z przedsiębiorczości, robotyki, języka francuskiego przy wykorzystaniu ICT. Połączenie tradycyjnych metod nauki z nowoczesnym kształceniem będzie efektywnym i atrakcyjnym sposobem uczenia się i optymalnym instrumentem do realizacji celu projektu i potrzeb grupy docelowej. W ramach kształcenia u uczniów kompetencji kluczowych i umiejętności niezbędnych na rynku pracy będą prowadzone innowacje:
- „Mały przedsiębiorczy Europejczyk”. Uczestnicy tego przedsięwzięcia nabędą wiadomości z zakresu przedsiębiorczości. Pragniemy przygotować uczniów do aktywnego udziału w życiu społecznym i zawodowym.
-„Gry i zabawy matematyczne z zastosowaniem multimediów” jako atrakcyjna forma wyrównywania braków powstałych w toku lekcyjnym.
-„Mały konstruktor, czyli programowanie z wykorzystaniem klocków lego” – zdobywanie umiejętności z zakresu programowania poprzez zabawę, jako metoda rozwijania kreatywności, umiejętności matematycznych, analitycznego myślenia, znajomości technologii, czyli cech niezbędnych na dzisiejszym rynku pracy.
-„Ciekawscy mądrale” – będziemy przeprowadzać doświadczenia i eksperymenty, które w prosty sposób ukazywać będą przebieg zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie.
Kolejnym działaniem będzie rozwijanie u dzieci sprawności manualnej i grafomotorycznej poprzez organizację zajęć terapeutycznych. Dodatkowo na takich zajęciach uczniowie przy użyciu technik informacyjno – komunikacyjnych będą usprawniać ortografię i poznają zasady pisania cv i listu motywacyjnego. Następnym etapem realizacji projektu będzie utworzenie klas o profilu ekonomicznym (oswajanie uczniów z wiedzą z dziedziny zawodoznastwa i biznesu) oraz językowym (lepszy i skuteczniejszy sposób na komunikację w danym języku). W realizacji tych działań wspierać nas będą lokalni przedsiębiorcy i potentaci biznesu, którzy będą uczyć dzieci efektywnego organizowania warsztatu pracy. Część zajęć będzie realizowana poza szkołą – wizyty w zakładach pracy, spotkania z ciekawymi ludźmi. Planujemy cykl warsztatów wyjazdowych i spotkania z psychologiem biznesu.
W realizacji projektu ważnym elementem będzie doskonalenie umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli. W tym celu będą organizowane szkolenia i kursy z różnych zakresów mające na celu wspieranie rozwoju uczniów. Nawiążemy również współpracę z ośrodkiem szkolno – wychowawczym w celu poznania specyfiki pracy i funkcjonowania tej placówki.
Aby w pełni zrealizować założone cele w projekcie niezbędne będzie doposażenie naszej placówki w sprzęt specjalistyczny i komputerowy oraz zatrudnienie specjalistów z zakresu psychologii. Sale lekcyjne zostaną wyposażone w zestawy multimedialne, które uatrakcyjnią pracę uczniów na zajęciach. Planujemy także zakup sprzętu specjalistycznego, m.in. sprzęt korygujący wady postawy, powiększalnik stacjonarny, aby ułatwić funkcjonowanie dzieci niedowidzących, sprzęt do badania metodą Biofeedback - metoda ta pomoże odpowiednio się zrelaksować, lepiej radzić sobie w sytuacjach trudnych, zwiększy kreatywność i pozytywne myślenie, poprawi szybkość uczenia się i zapamiętywania nowego materiału.