Tegoroczny Tydzień Nauki i Talentów w Szkole Podstawowej Nr 1 odbył się pod hasłem „Wałcz moje piękne miasto”. Codziennie na uczniów i ich rodziców czekało mnóstwo atrakcji. W poniedziałek odbyła się żywa lekcja historii, którą zorganizowała pani Anna Nowak. W związku z 715. rocznicą nadania praw miejskich dla Wałcza przedstawiciele Stowarzyszenia Bractwa Rycerzy Bezimiennych - Drużyny Wojów Grodu Wałcz, przeprowadzili kilka prelekcji na temat dawnych dziejów Ziemi Wałeckiej. Oprowadzali dzieci po naszej Małej Ojczyźnie od neolitu czyli epoki kamienia - po średniowiecze, czyli do czasu powstania Miasta Wałcz. Lekcje cieszyły się wielkim zainteresowaniem, tym bardziej że członkowie Bractwa posiadali wiele replik przedmiotów używanych wtedy na naszych terenach i pięknie opowiadali o ich znaczeniu i użytkowaniu w dawnych czasach. Mamy nadzieję, że wiele informacji zostanie w sercach naszych młodych uczniów.
W ciągu całego tygodnia uczniowie mogli również podziwiać wystawę plastyczną i fotograficzną, która nawiązywała tematyką do najpiękniejszych zakątków Wałcza. Konkurs fotograficzny, który ogłosiły panie Marta Kotarska i Joanna Masłowska cieszył się ogromnym zainteresowaniem, napłynęło bardzo dużo zdjęć ze wszystkich wałeckich szkół podstawowych, więc jury miało niełatwe zadanie wyłonić te najlepsze. Podobnie było w wystawą plastyczną, której opiekunką była pani Grażyna Forysiewicz. Aktywność naszych uczniów wyłania kolejne talenty artystyczne, dlatego nie możemy się już doczekać, co pokażą nam za rok.
We wtorek odbyła się gra plenerowa Wałcz moje piękne miasto, której organizatorkami były panie Anna Jarczewska oraz Aleksandra Polechońska. Na boisku szkolnym, w piękne słoneczne popołudnie zgromadziły się reprezentacje klas IV-VII z rodzicami. Drużyna składała się z 2 rodziców i 4 uczniów. Ucieszyło nas, kiedy dowiedzieliśmy się, że niektóre klasy występowały jako dwie reprezentacje. Zabawa polegała na wypełnianiu zadań przygotowanych wcześniej przez organizatorów. Grupy przemieszczały się wg instrukcji i przygotowanej trasy na mapie pokonując kolejne zadania. Biblioteka WCK dawno nie przyjmowała tylu czytelników zainteresowanych informacjami dotyczącymi między innymi; ilości pozycji książkowych – 4600 (dziękujemy za wyrozumiałość pań z biblioteki, za udzielenie odpowiedzi na pytania dla tylu grup). Dzieci wiedzą już, w którym roku powstał budynek poczty i w ilu okienkach obsługuje się interesantów. W Muzeum Ziemi Wałeckiej policzyli ilość kolumn przed wejściem, a na Palcu Wolności, wykonując zadanie poznali nazwiska fundatorów fontanny. Ostatni punkt czekał na grupy na Alei Gwiazd. Uczestnicy rozwiązując zadania poznali historię wałeckiego sportu. W trakcie wykonywania poszczególnych punktów biegu grupy rozwiązywały zadania i uzupełniały krzyżówkę. Po powrocie na boisko szkolne każda drużyna była „przepytywana” przez organizatorów. Cieszy fakt, że nie było osoby, która nie znałaby odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie. Wszyscy zadeklarowali chęć uczestnictwa w przyszłym roku szkolnym, prosząc o jeszcze trudniejsze zadania i dłuższy dystans. Mimo tego, że pani Ola i pani Ania poinformowały, że nie pokonujemy trasy na czas, że ma być to przede wszystkim bezpieczna zabawa, w ekipy wstąpił duch walki. Najszybsza drużyna, klasa IVd z panią Iwoną Brożek i Anną Rosińską pokonała trasę w 25 minut.
Kolejnego dnia boisko wypełniło się muzyką i tańcem. Wiosenna zumba porwała do zabawy starszych i młodszych. Zajęcia poprowadziły panie Sylwia Głowacka oraz Izabela Browarska. Natomiast po południu pod czujnym okiem pana Bartosza Pawlika oraz pana Karola Symonowicza odbył się mecz siatkarski rodzice-nauczyciele. Emocje były ogromne! Kibicowaliśmy każdemu bardzo gorąco, jednak ostatecznie wygrali nauczyciele, gratulujemy!