W tegorocznym projekcie #codeweek nasza szkoła zorganizowała wydarzenie dla wszystkich zarejestrowanych uczestników z portalu euroweek.eu. Próbowaliśmy swoich sił podczas pierwszych kroków w programowaniu w języku Python. Zwróciliśmy też uwagę na anglojęzyczną terminologię i modyfikowaliśmy nasze pierwsze kody. Coding is fun!
ZAPAŁKA NIE OGRZEJE
Przygotowując się do okresu jesienno – zimowego, który jest najtrudniejszy dla osób bezdomnych, samotnych i ubogich, Caritas organizuje zbiórki środków finansowych na zakup opału dla potrzebujących. Sytuacja wielu rodzin w naszym mieście jest na tyle trudna, że nie wystarcza im środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W okresie zimowym w wielu domach brakuje także pieniędzy na opał. Przebywanie w niedogrzanych pomieszczeniach przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, oddziałuje negatywnie na samopoczucie
i komfort psychiczny.Pragniemy uwrażliwić mieszkańców Wałcza na problem biedy oraz wynikających z niej konsekwencji, z którymi borykają się ubodzy z naszego miasta. 31 października wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego kwestowali w parafii św. Mikołaja. Ofiarodawcy za okazane wsparcie finansowe otrzymywali specjalnie wyprodukowane na ten cel symboliczne pudełka
z zapałkami, opatrzone hasłem i logo Caritas.Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji wesprzeć akcji „ ZAPAŁKA NIE OGRZEJE” zapraszamy
1 i 7 listopada, będzie prowadzona zbiórka przy kościele św. Mikołaja w Wałczu, po każdej mszy świętej. Czekamy na Ciebie!Wolontariusze SKC wraz z opiekunem Anną Ogonowską
15
Halloween online
Wyjątkowe lekcje w wyjątkowych okolicznościach. Zdalne nauczanie wcale nie ogranicza naszych możliwości poznawczych i nie ogranicza wyobraźni uczniów. Tegoroczne Halloween spędziliśmy na zajęciach online gdzie oprócz szlifowania swoich umiejętności językowych i poznaniu genezy święta duchów bawiliśmy się całkiem dobrze. Pamiętaliśmy też, żeby zwrócić uwagę na dobrowolność udziału w tego typu zabawach i innych aspektach kulturoznawczych.
Konkurs wiedzy o różańcu
8 listopada 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Wałczu odbył się miejski konkurs wiedzy o różańcu.
Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
Jan Kowalski
Wiktor Łoboda
Jan Antoniak
Maja Brożek
Szymon Geppert
Aleksandra Wenio
Konkurs w swoim założeniu ma pomóc uczniom w zdobyciu i uporządkowaniu podstawowej wiedzy nt. różańca św., tzn. jego historii, podziale na części i tajemnice, objawieniach i obietnicach z nim związanych wyjaśniających cel i sens modlitwy różańcowej.
W kategorii klas VII - VIII
I miejsce Maja Brożek
II miejsce Aleksandra Wenio
Kategoria klas V - VI
I miejsce Jan Antoniak
II miejsce Wiktor Łoboda
Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy za udział w konkursie.
Gratulujemy zwycięzcom ;0)
20
Mam 6 lat
Mamy zaszczyt przywitać w gronie sześciolatków- kolejnych zerówkowiczów.
Lilu, Julku i Antku życzymy Wam wielu sukcesów, fajnych ludzi obok siebie. Spełnienia marzeń, ciekawych zabawek i czasu na realizację Waszych pragnień. Wszystkiego najlepszego
Matematyka
Przedszkolaki codziennie mierzą się z królową nauk. Już kolejne cyferki za nimi. Trudne czy łatwe, każde rozwiążą.
4
Jabłuszko, jabłuszko, jabłuszko pełne snu...
Cudne, rumiane, apetyczne te nasze jabłuszka. Pasują do wszystkiego i zrobić je można na różne sposoby, choć najlepsze są prosto z sadu.
1
Biegi to też mocna strona naszych przedszkolaków!
Krótka rozgrzewka i start... Każdy walczył ze wszystkich swoich sił i pomimo małych wypadków, wszyscy ukończyli swój bieg stając na podium. Okrzyków radości widzów nie było końca.
15
Pasowanie przedszkolaków
Nastał ten ważny dla nas dzień, kiedy to pani Dyrektor uderzeniem ołówka przyjęła wszystkie dzieci do braci uczniowskiej naszej Szkoły. od teraz to już nie maluchy - to ZERÓWKOWICZE, którzy wiedzą jak należy się zachować. Wierszem przekonali wszystkich, że w przedszkolu to fajnie jest, ale czas upływa nie tylko dobrej zabawie, ale i nauce. Zadziwili obecnych przywitaniem w języku migowym. Znają magiczne słowa i z kulturą są za pan brat.
30
Klasowy teatrzyk
Na ostatnich zajęciach artystyczno - teatralnych pierwszoklasiści zamienili się w zwierzątka i podzieleni na grupy przygotowali wspaniałe scenki. Uczniowie wykazali się niezwykłym talentem aktorskim i bardzo chętnie wcielali się w różne role. Śmiechu było co niemiara! :)))
2
Obowiązki dzieci w wieku szkolnym we współczesnych rodzinach
Projekt, którego podjęły się dzieci z klasy 8d miał poszerzyć wiedzę uczniów na temat współczesnych rodzin oraz sposobów badania opinii publicznej i analizy ich wyników. Uczniowie realizowali zadania w grupach, przez 4 tygodnie. Finałowym etapem działań była dzisiejsza lekcja, na której uczestnicy prezentowali wyniki swoich badań. Po wystąpieniach poszczególnych grup nastąpiło podsumowanie i dyskusja na temat pozycji, roli i obowiązków dzieci w wieku szkolnym we współczesnych rodzinach.
Najsmaczniejsze placki z cukinii
Warzywem, które wzbudziło największą ciekawość wśród uczniów klasy 1a była cukinia. Dlatego też podsumowując nasz tydzień postawiliśmy na testowanie nowych smaków oraz naukę samodzielności - dzieci przyrządziły pyszne placki z cukinii. Palce lizać !!!
16
Jesienna matematyka
Przeliczanie, szacowanie i układanie kasztanów w klasie 1b :)
21
Witaminki, witaminki...
Uczniowie klasy 1b doskonale wiedzą, że warzywa i owoce to źródła wielu witamin i minerałów. Warto jednak przypomnieć, w jakiej formie należy je spożywać, żeby wzmocnić organizm i nie dać się przeziębieniom :) Pierwszaki chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i zgodnie stwierdzili, że owoce i warzywa powinny królować na naszych talerzach.
Na zdrowie! :)
8
Wycieczka klas IV do Torunia
We wtorek 5 października odbyła się wycieczka szkolna do Torunia. Zwiedzaniu miasta pierników i Mikołaja Kopernika towarzyszyła wspaniała pogoda. Podczas wycieczki uczniowie klas czwartych wzięli udział wraz z wychowawcami w otrzęsinach. Następnie przewodnik oprowadził nas po historycznym centrum, gdzie mogliśmy poznać historię zakonu krzyżackiego. Opowieści o sławnych torunianach usłyszeliśmy w Domu Legend. Każdy z uczniów poznał przepis i wykonał własny wypiek w Muzeum Piernika. Poza tym, że szliśmy śladami Kopernika, mogliśmy spojrzeć w gwiazdy w planetarium. Czas wolny spędziliśmy kupując pamiątki i robiąc pamiątkowe zdjęcia.
58
Ciekawi świata
Jak wygląda skórka cebuli pod mikroskopem? Czy burak jest słodki i jak smakuje por? Kto zje cytrynę i nie zrobi kwasnej miny? Czy witamina C występuje w ziemniakach? Jak pachnie gruszka? Na te i wiele innych pytań uczniowie klasy 1a poszukują odpowiedzi badając warzywa i owoce organoleptycznie oraz przy użyciu specjalistycznych sprzętów.
28
Europejski Dzień Języków Obcych
Z okazji ważnego dnia jaki przypada 26 września, czyli Europejskiego Dnia Języków Obcych postanowiliśmy zaznaczyć jak ważne są dla umiejętności komunikacyjne i, nie rozdrabniając się zbytnio, aż kilka dni zeszłego tygodnia bawiliśmy się lingwistycznie. Wszystkie klasy pozdrawiały nas w różnych narzeczach (co widać i słychać poniżej). Wzięliśmy też udział w konkursach pozwalających zaprezentować umiejętności językowe - rozwiązywaliśmy zagadki, nazywaliśmy obrazy, dźwięki i przekazywaliśmy różne komunikaty. Klikając w poniższy link można też posłuchać jak mądre wnioski na temat nauki języków mają nasi uczniowie: https://www.youtube.com/watch?v=XNgHogWm_Os
Zabawy było co niemiara, dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!
23
Dzień Przedszkolaka
Ważna sprawa być przedszkolakiem. Wyzwań wiele, nauki sporo, a jeszcze znaleźć czas na zabawę z kolegami i koleżankami oraz odpoczynek, nie jest łatwo. Ale w Dniu wszystkich Przedszkolaków życzymy sukcesów wielu, czasu na realizację marzeń i spełnienia najskrytszych pragnień. A wszystkim, którzy pamiętali o nas serdecznie dziękujemy.
Przeszkolaki
Archiwum Aktualności